המעגל

יום פעילות לתלמידים בנושא השנתי “האחר הוא אני”

לשאלות, פרטים נוספים
וקבלת חוברת עבודה

משרד ראשי –
03-5660644  | 050-5737777

קבוצת אתגרים מציגה – יום פעילות לתלמידים בנושא השנתי של משרד החינוך

ימי פעילות הממוקדים בערכים של קבלה והכרה של האחר והשונה. במרכז תשומת הלב עומדות ההתנסות הקבוצתית והחוויה האישית, כשני צדדים של אותו המטבע. מערך התכנית כולל פעילויות ייחודיות בעזרתן התלמידים לומדים להקשיב ולעזור זה לזה. הם מתנסים בחיוניותם של הוויתור והפשרה ומצליחים להגיע להישגים תוך כדי גילוי של סובלנות, תכנון וחשיבה משותפת וכך לחזק את כוחה של הקבוצה והיחיד.

המטרה הינה להעצים את כל הפרטים בקבוצה, דרך התבוננות מחודשת בחברים שסביב. למשל על ידי הצבה של מי שמורגל להיות בתפקיד מוחלש בחזית “הבמה”, על מנת להיווכח ביכולות ובייחוד הגלומים בו. באופן זה מתגלות נקודות הדומי בין מי שנדמה לנו כשונה לבין עצמנו, ומתגבשת ההבנה שבכל אחד נמצא שוני שהוא מעוניין שיתקבל בהבנה על ידי החברה.

הדגשים המרכזיים בתכנית הם: כבוד האדם, צדק, שוויון, סבלנות, חמלה, דמוקרטיה, זהות ושייכות, קבלת השונה והאחר, שוני ודמיון, אחריות אישית, ערבות הדדית, רגישות לצורכי הזולת.

מבנה היום הייעודי:

  1. רצף פעילויות אקטיביות במתקנים ייחודיים בעלי אופי אתגרי ומגבש. באמצעותם התלמידים נחשפים לערכים של שיתוף, אחריות אישית ומעורבות חברתית.
  2. הקרנת סרט העוסק בנושא קבלת השונה והאחר +
    התייחסות למצבים המגוונים שעולים בו.
  3.  סיום – דיון פעיל בהשתתפות התלמידים על מסקנותיהם מהנושא וסיכום יום הפעילות.

 

פירוט מהלך הפעילות האקטיבית:

המעגל
מפגש הכרות עם משתתפי הקבוצה תוך שימת דגש על כך שלכל אחד יש זכות דיבור. התלמידים יקבלו זמן דיבור שווה ולכל אחד מחברי הקבוצה יתאפשר לומר את דבריו ללא הפרעה, תוך שמירה על קשר עין. המשתתפים יתנסו בהקשבה ונתינת כבוד לכל חברי הקבוצה (גם אלו שאינם מעוניינים לדבר).

כוחה של הקבוצה
מגוון סדנאות אתגריות להעצמה חברתית במתקני ODT ופעילויות שטח.   כדי לבצע את המשימות על חברי הקבוצה לשלב כוחות ולתפקד בשיתוף פעולה מלא, בעזרת תכנון מקדים, אומץ וחשיבה אסטרטגית. הפעילויות המאתגרת ממחישות למשתתפים שאחריות קבוצתית והדדיות מובילות להשלמת משימות ולהצלחה.

 לגעת בשקט
משימה הנערכת בתוך מבוך שבו מתבקשים המשתתפים לפעול יחד באופן שונה מן הרגיל; עליהם להניע כדור בין הדרכים בעזרת תקשורת שאינה מילולית. על ידי הענקת תשומת לב למחוות של סימני ידיים וקשר עין הם יוצרים נוסח חדש של הידברות. האתגר מאפשר לתלמידים להתנסות בכך שישנה יותר מאפשרות אחת להעברת מסרים וכוונות.

יעדים בחשכה
אחד מן המתנדבים צועד בעניים עצומות על גבי חבל המחובר לשני עצים. תפקידם של המשתתפים הוא לסייע לו בביצוע המשימה, תוך שיתוף פעולה, הענקת תחושת ביטחון ורגישות מלאה של כל חברי הקבוצה.

מעגל מוסיקלי רב תרבותי
חברי הקבוצה מתופפים יחד ויוצרים מוזיקה משותפת וקצבית, המזמנת מפגש וקשר עם המשתתפים. בתוך מעגל המתופפים זוכה כל אחד להיות חלק בלתי נפרד מהקצב. לכל משתתף יש תפקיד משמעותי שבלעדיו המקצב לא ישמר. הנגינה המשותפת מצריכה קשב רציף בין כל הנגנים ותורמת רבות לפיתוח הקשבה הדדית ולהבנת חשיבותה.

אי המספרים (ריכוז וקשב) –
על הקבוצה להשלים מעבר בין המספרים על פי הסדר הכרונולוגי, ובכמה שפחות זמן. המשחק דורש תכנון אסטרטגי, הקשבה ושיתוף פעולה בין כל התלמידים.

“דורגל” (נפוליון הקטן) –
המשתתפים אוחזים בחבלים המחוברים אל מתקן ענק בצורת האות A. אחד מחברי הקבוצה עומד במרכז המתקן וחבריו מושכים בחבלים ומסייעים לו לדלג על מכשולים ולהתקדם. להצלחת הפעילות נדרש שיתוף פעולה, גילוי סובלנות בין התלמידים, כושר מנהיגות ואומץ.

מעגל אתגרים
המשתתפים אוחזים בחבלים המחוברים לבסיס עץ עגול, שבמרכזו מונחת כוס – אותה צריך לאזן ולדאוג שלא תיפול וששום טיפה מן המים שבה לא תישפך. מתקן המעודד קבלה של חשיבה מגוונת ואחרת ודורש שיתוף פעולה מלא של כל התלמידים, תכנון וחשיבה משותפת.

 

סיכום

הדיון המסכם נערך בשיתוף פעיל של התלמידים ועוסק בתובנות שנאספו לאורך יום הפעילויות. נקדיש תשומת לב לבחינת השוני בין חברי הקבוצה (דעות, שאיפות, צרכים ותפיסות עולם) ונכיר בחיוניות הרבה שבקבלתו.
נעלה שאלות מהותיות כמו כיצד מתייחסים בחברה שלנו לשונות, כיצד משפיעה השונות על הקבוצה
ואיך ניתן ליצור מפגש עם “האחר” ולקדם יחס סובלני ומכיל כלפי אחרים בקהילה.

* כל המתקנים בעלי רישוי וביטוח והשימוש בהם בהתאם לגילאי המשתתפים.
הפעילות כוללות הובלה, התקנה והדרכה על ידי מדריכים מוסמכים.

פעילויות גיבוש לנוער

פעילויות גיבוש לקבוצות

האחר הוא האני

פעילות גיבוש

פעילות לילדים

הנושא השנתי

ציור בפה

בין לקוחותינו
 
 

כתבו לנו מס' טלפון או דואר אלקטרוני ונשוב אליכם בהקדם לתיאום פעילות

 

משרד ראשי: 03-9072710 | 050-5737777